Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system powstały w wyniku ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2019 r. poz. 1115, z późn. zm.);. Ustawa wdraża dyrektywę 2015/849 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

Głównym celem dyrektywy unijnej jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dane dostępne w CRBR mają charakter publiczny - każdy nieodpłatnie ma dostęp do informacji tam zawartych

Ustawa weszła w życie 13 października 2019 roku. Do zgłaszania informacji do CRBR i ich aktualizacji są zobowiązane spółki:

  • jawne;
  • komandytowe;
  • komandytowo-akcyjne;
  • z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • proste spółki akcyjne(od 1 marca 2021);
  • akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 623).

Wszystkie spółki zarejestrowane przed wejściem w życie ustawy zgodnie z Art.195 tejże ustawy muszą zgłosić informacje do CRBR do dnia 13 lipca 2020 roku.

Spółki, które powstały po wejściu w życie ustawy muszą zgłosić informacje nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu ww. spółek do Krajowego Rejestru Sądowego.

Do wpisu do CRBR zobowiązane są także spółki będąca w stanie likwidacji lub upadłości, a także te które zawiesiły działalność przed wejściem w życie ustawy.

Za niedokonanie wpisu do CRBR, wszelkie opóźnienia jak inne naruszenia przepisów ustawy przewidziane są kary finansowe zależne od wagi uchybień.

POWRÓT